Mastermind pro podnikatele: ukázka, jak to vypadá v praxi

Mastermind pro podnikatele: ukázka, jak to vypadá v praxi

Mastermind je koncept, který vám dává odpovědi na vaše problémy a výzvy před kterými stojíte a zároveň rozvíjí vaše schopnosti při naslouchání druhým. Pomáhá podnikatelům vylézt ze své sociální bubliny, bavit se otevřeně o problémech a bez zábran přijímat návrhy na řešení. Otevírá oči, které jsou zaslepeny každodenní rutinou. Na jednom místě se setká skupina lidí – v našem případě podnikatelů. Každý z účastníků představí svůj problém a ostatní mu podle svých zkušeností navrhují řešení. Snaží se upřímně pomoci.

Mastermind setkání „offline“

Psal se 20. únor 2020, magické datum. Dvojky přinášejí spolupráci a nula znamená nový začátek. V Mastermind klubu jsme přivítali za první měsíce roku 10 nových členů. A proto je bylo potřeba jak se patří přivítat. V klubu fungujeme z 80% na online bázi. Skupiny se scházejí 1x14 dní na videokonferencích a jednou za 2 měsíce živě v offline prostředí. Tomuto setkání říkáme offline mastermind. Pojďte se s námi podívat, jak první offline setkání roku 2020 probíhalo.

More...

Mastermind „mini HOT SEAT“

Příprava na Mastermind

Pro toto offline setkání jsme zvolili koncept mini HOT seats (horké křeslo – položíte otázku a dostáváte zpětnou vazbu od ostatních podnikatelů). „Sama jsem na začátku nevěřila, jak nejednoduché bude rozdělit členy do skupin, aby si odnesli co nejvíce. Nakonec jsme je rozdělili podle témat a odborností jednotlivých účastníků. U Martina Hurycha probírali procesy, automatizace a online prodej, tématem skupiny Martina Kalety byl leadership a lidské zdroje. Moje skupina řešila převážně marketing a komunikaci,“ hodnotí přípravu komunity manažerka Míša Kubicová. A hned dodává: „Každý účastník měl 12 minut. Klíčem byla precizní příprava každého člena. Proto každý dopředu vyplnil dokument, který obsahoval podklady pro téma, které chtěl probrat.“

Tuto přípravu si každý z členů ze skupiny nastudoval, abychom využili každou minutu. „Byl jsem mile překvapený, jak poctivě všichni vzali přípravu. Díky tomu jsme mohli být maximálně soustředěni a nápomocni při každé diskusi,“ hodnotí Martin Kaleta, moderátor jedné ze skupin.

Začínáme

Někdo si pomyslí, že jsme blázni. Večer, kdy všichni odpočívají, my si jdeme s ostatními podnikateli pracovat na svém růstu. Jdeme do coworku Opero na Starém Městě. Jsme plní očekávání. Někteří se účastní živé akce poprvé, jiní si jdou jistě pro inspiraci a nové kontakty.

Mastermind klub - únor 2020

Komunity manažerka Michalea Kubicová dává první organizační pokyny

U dveří nás vítá Míša Kubicová a Markéta Jílková, která se nám stará o sociální sítě. Dostáváme do ruky welcome drink a jdeme si ulovit židli u jednoho ze tří připravených kruhů. Dlouho ale nesedíme, protože přicházejí známé tváře, které vidíme většinu roku „jen“ online. Potřásáme si rukou a pouštíme se do živelné debaty. Musí nás přerušit Míša s Martinem Hurychem, kteří mají úvodní slovo a vysvětlují pravidla dnešního setkání.

Mastermind a jeho průběh

Každý má 2 minuty na rychlé představení problému, 4 minuty na doptání od kolegů a 6 minut na poslouchání námětů. Kdo má HOT seat, tak během posledních šesti minut jen poslouchá a zapisuje si nápady. Aktivně naslouchá. Díky tomu, že nereaguje, může plně přijímat zpětnou vazbu a pomoc, kterou mu ostatní v kruhu dávají. Hned se pouštíme do práce. Není mnoho času a my jej chceme využít na maximum.

Mastermind pro podnikatele

Mastermind v plném proudu u jednoho ze stolů

Ani nevadí, že nejsme ze stejného oboru. Ba naopak! Rozšiřuje nám to obzory a můžeme se dívat na svůj byznys z jiného úhlu.

Důkazem toho je Filip Hradil, majitel e-shopu se svatebními šaty Elody.cz, který doposud řešil spíše online prodej a automatizaci: „Díky mému HR tématu jsem se dostal ke stolu s lidmi z jiné oblasti, než je ta moje. Nejdřív jsem se obával, zda to pro mě bude dobré, ale pomohlo mi to neskutečně rozšířit obzory a dívat se na posun svého podnikání z jiné perspektivy.“

Témata jsou různá. Řešíme generování leadů, propagaci, validaci sales scriptu, vhodnou formu podnikání pro nový projekt, jak vyřešit nepříznivé cashflow, skauting nového produktu, ale i komunikaci v týmu, kompetenci kolegů, nábor nových lidí nebo outsourcing do externích týmů. Každý pomohl a když nevěděl, tak věděli jiní. V tomto je mastermind úžasný. Nejste limitováni svými vědomostmi. Protože každý jeden návrh řešení podněcuje k dalšímu a ten k dalšímu. Hotová řetězová reakce.

Člen Mastermind klubu Miroslav Michalko

Miroslav Michalko, Founder Zaslat.cz

Speciální hos mastermind setkání, Hana Kučerová

Hana Kučerová, CEO Opero

quote-left

„Atmosféra byla skvělá. Ve skupině jsem mohl vést skvělé lidi a vznikla spousta impulsů a nápadů, které se dají dále rozvíjet,“ dodává Martin Kaleta, majitel společnosti Human Capital s.r.o. a zároveň moderátor jedné ze skupin.

quote-right
Martin Kaleta, člen Mastermind klubu

Martin Kaleta
Managing partner Human Capital s.r.o.

Dvě hodiny uběhly jako voda. Sotva jsme začali, tak jsme skončili. Není divu, že jsme většinově pokračovali do zamluvené hospůdky a nápady jsme probírali s některými ještě dlouho do večera.

Mastermind, který má dozvuk

V aplikaci Slack, kterou používáme pro denní komunikaci mezi členy se následující den strhla lavina zpráv. Nejen těch veřejných ve vláknech. Ale hlavně těch soukromých! Co se to děje? Včerejší setkání bylo hnacím palivem do motoru. Spolupráce, nové zakázky, slíbená doporučení, dodatečné nápady. To všechno začalo lítat soukromými holuby.

Zprávy na slacku v rámci dopadu Mastermind offline setkání
quote-left

Šárka Králíčková, zakladatelka Atlanta Akademie, jazyková a komunikační koučka, akci zhodnotila: „Byla jsem tu poprvé a bylo pro mě těžké zařadit si všechny obličeje a jména k byznysu, který dělají. Hlídač času a moderátor naší skupiny Martin Hurych byl skvělý! Ostatní členové u našeho stolu také! Na všech bylo vidět, že se snaží upřímně pomoci. Pro mě jako introverta to byl velký krok mimo komfortní zónu. Ale účastníci mě vzali mezi sebe a já jsem se mohla uvolnit. Těším se už na příště.“ 

quote-right
Šárka Králíšková a její hodnocení Mastermind setkání

Šárka Králíčková

Zakladatelka Atlanta akademie

Wow! Takovou sílu má mastermind. Mění způsob uvažování, mění podnikání, mění osamělé lidi v tým. Přidejte se k nám a pojďte budovat silnou byznysovou komunitu, která si pomáhá navzájem růst.